מצבים של דמויי כשל חיסוני נפוצים בחולי זאבת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מצבים של דמויי כשל חיסוני נפוצים בחולי זאבת

מצבים של דמויי כשל חיסוני נפוצים בחולי זאבתהמערכת האוטואימונית והמערכת החיסונית אינן ישויות נפרדות, ולכן ישנם מצבים הדומים לכשל חיסוני בקרב חולי זאבת. זאבת היא מחלה אוטואימונית דלקתית כרונית עם מגוון רחב של התבטאויות קליניות הנובעות מהשפעתה על מערכות איברים מרובות.

חולי זאבת חווים אובדן תפקוד אימונולוגי מסוים , כך שסביר להניח כי יתפתחו ויופקו נוגדנים עצמיים, אשר יובילו להיווצרותם של מתחמי חיסון העלולים להשפיע לרעה על רקמות בריאות. מחקרים אחדים ניסו לעמוד על הקשר שבין נוכחות זאבת לבין נוכחות מצבים דמויי כשל חיסוני.

מהלך המחקר

בעבר נעשו מספר מחקרים אשר ניסו לבדוק בנפרד את מופע ושכיחות מצבים דמויי כשל חיסוני. אולם מחקר חדשני בחן את התרחשותם של מצבים דמויי-כשל חיסוני בקרב קבוצת חולים גדולה ,תוך שימוש במדגם גדול של תורמי דם בריאים כקבוצת ביקורת, במטרה למדוד את טווח ההתייחסות לכל הפרמטרים החיסוניים שנבדקו.

בכדי לבדוק את שכיחות מצבי הכשל החיסוני בקרב חולי זאבת, נבדקו 305 מטופלים מהמחלקה למחלות ראומטיות. קבוצת הביקורת כללה 301 תורמי דם בריאים שנבחרו באופן אקראי, ללא עדות למחלות אוטואימוניות. הן החולים והן קבוצת הביקורת היו בני לפחות 18 שנים וחתמו על טופס הסכמה מדעת.

הקריטריונים לאי הכללה במחקר היו: נוכחות זיהום שנצפה 30 יום ממועד הקבלה למחקר; שימוש בתרופות אימונוביולוגיות ב -12 החודשים האחרונים; ומחלות ממאירות. הנחקרים נבדקו למגוון פרמטרים אימונולוגיים להערכת יכולת החיסון: אימונוגלובולינים, משך המחלה, נוכחות פסוריאזיס, ויטילגו, שחמת הכבד ועוד פרמטרים רבים.

שכיחות מצבים דמויי כשל חיסוני

נמצא כי ישנו אחוז גבוה יותר משמעותית של חולי זאבת אשר הציגו מצבים דמויי כשל חיסוני בהשוואה לקבוצת הביקורת (28% לעומת 3%) ורמות נמוכות במיוחד של אימונוגלובולינים בסרום. למעלה מרבע מהחולים הציגו ראיות לחוסר חיסוני, בעיקר תת-רמות של IgG ו- IgM בסרום.

רמות נמוכות של IgG3  ו-IgG4 נקשרו לתדירות גבוהה של מעורבות בכליות, בעוד ש- IgM נמוך היה קשור למשך מחלה ארוך יותר, גיל מבוגר יותר בתחילת התפתחות הזאבת ותדירות נמוכה יותר של כיבים אוראליים.

ממצא זה מעלה חשש כי רמות נמוכות של IgG שנצפו בחולים עם מעורבות בכליות עלול להיות קשור לאובדן חלבון בשתן. עם זאת, רק חולים ללא מחלה פעילה, וללא פרוטאינוריה משמעותית, נכללו במחקר הנוכחי.

ממצאם אלה מאשרים ממצאים קודמים כך שחלק מחולי הזאבת יציגו צורה כלשהי של מצב דמוי כשל חיסוני, שעלול להיות בעל פתופיזיולוגיה ספציפית, ביטוי קליני ותגובה טיפולית.  מצבים דמויי-כשל חיסוני שנצפו במחקר לא נמצאו קשורים עם רגישות מוגברת לחומרת הזיהומים. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים כדי לחקור באופן פורמלי את הטיפול החיסוני הנדרש לשינויים החיסוניים שנצפו.

מגבלות המחקר ומחקרים המשכיים

תכנון מחקר זה אינו מאפשר לקבוע אם רמות נמוכות של אימונוגלובולינים מייצגות ממצא זמני או קבוע. בנוסף, למרות שחלק מהחולים בקבוצת חולי הזאבת אובחנו לאחרונה, אף חולה לא היה חופשי לחלוטין מתרופות בעת ההרשמה למחקר. לכן, הנתונים לא יכולים לשלול את האפשרות כי IgG נמוך ורמות IgM בסרום הם משניים לטיפול או לזאבת עצמה.

מחקרים נוספים נדרשים בכדי לחקור את האפשרות שתהליך דלקתי כרוני בזאבת, עלול לתרום לירידה בייצור. IgM IgM  נחשב לשחקן עיקרי בממשק בין תגובות חיסוניות מולדות והסתגלותיות. הוא מהווה את האימונוגלובולין הראשון שמסונתז בעובר ובתגובות חיסונית ראשוניות.

רמות IgM בסרום נשמרות לאורך כל החיים, בניגוד לרמותIgG  ו-  .IgA תצפיות אלה מצביעות על כך ש- IgM משחק תפקיד חשוב ומהותי בהומיאוסטזיס החיסוני. בירור סוגיה זו תוכל להתוות קו טיפולי חדשני בעתיד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן