עשרה סימנים מוקדמים ללופוס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

10 סימנים מקדימים ללופוס - כך תזהו את הזאבת בזמן!לופוס (זאבת) היא מחלה אוטואימונית הגורמת לדלקת ולמגוון נרחב של תסמינים. היא משפיעה על כל אדם באופן ייחודי, וחלק מהאנשים חווים מספר תסמינים קלים בלבד, בעוד שאחרים חווים תסמינים רבים חמורים יותר.

התסמינים מתחילים בבגרות המוקדמת, בין שנות העשרה עד שנות השלושים. בדומה למספר מחלות אוטואימוניות אחרות, אנשים עם זאבת חווים התלקחויות תסמינים ואחריהם תקופות הפוגה, ונוטים לבטל בקלות סימנים מוקדמים.

לכן חשוב להכיר בתסמינים המוקדמים ולקבל אבחון נכון שייקבע אם מדובר בלופוס או במחלה אחרת בעלת תסמינים מוקדמים זהים.

10 סימנים מוקדמים ללופוס וכיצד לזהות אותם:

1. עייפות

המרכז ללופוס באוניברסיטת ג'ונס הופקינס קובע שתשעים אחוזים מהאנשים עם זאבת חווים רמת עייפות מסוימת. שינה קלה אחר הצהריים משפרת את התסמינים בקרב חלק מהאנשים, אך שינה מוגברת במהלך היום עשויה להוביל לנדודי שינה בלילה. במצב זה קשה להיצמד לשגרה היומית ולשמור על רמות האנרגיה.

אנשים הסובלים מעייפות מתישה, צריכים להתייעץ עם הרופא. ניתן לטפל בהצלחה במספר סיבות לעייפות.

2. חום שאינו מוסבר

אחד הסימנים המוקדמים לזאבת הוא חום בדרגה נמוכה ללא סיבה נראית לעין. מאחר והוא עלול להגיע בין 36.5 ל-37.5 מעלות, אנשים אינם חושבים להתייעץ עם רופא.

חולי זאבת עלולים לחוות סוג חום זה המהווה סימן לדלקת, זיהום או התלקחות קרובה. אם החום בדרגה נמוכה חוזר, יש להתייעץ עם הרופא על מנת לאבחן את המצב.

3. נשירת שיער

שיער דליל הוא אחד הסימנים הראשונים של זאבת. נשירת שיער היא תוצאת דלקת העור והקרקפת, ואנשים עם זאבת מאבדים את השיער וחווים התדלדלות שלו, כולל דילול זקן, גבות, ריסים ושיער גוף אחר. לופוס עלול לגרום לשיער להיות דק, להישבר בקלות ולהיראות דהוי.

טיפול בלופוס מאפשר צמיחת שיער מחודשת, אך אם אתה מפתח נגעים על הקרקפת, נשירת השיער באזורים אלו עלולה להיות קבועה.

4. פריחה או נגעי עור

אחד הסימנים הבולטים ביותר של זאבת היא פריחת בצורת פרפר המופיעה מעל גשר האף ושני הלחיים. מרכז לופוס באוניברסיטת ג'ונס הופקינס קובע שכחמישים אחוזים מהאנשים עם זאבת סובלים מפריחה זו. הפריחה עשויה להתרחש באופן פתאומי או להופיע לאחר חשיפה לשמש, ולעיתים היא מופיעה לפני התלקחות בלבד.

לופוס עשוי לגרום גם לנגעים שאינם מגרדים באזורים אחרים של הגוף. לעיתים נדירות, המחלה עשויה לגרום לכוורות. חולי זאבת רבים רגישים לשמש, או אפילו לתאורה מלאכותית. חלקם חווים דהיית עור באצבעות הידיים והרגליים.

5. בעיות ריאות

דלקת מערכת הריאות היא סמן אפשרי נוסף של זאבת. לא רק הריאות מודלקות, אלא הנפיחות עשויה להתרחב אף לאזור כלי הדם בריאות. גם הסרעפת עלולה להיפגע, ותסמינים אלו עלולים להוביל לכאבים בחזה כשאתה מנסה לנשום.

במשך הזמן, בעיות נשימה בזאבת עשויות ממש לכווץ את גודל הריאות, במצב המאופיין בכאבים מתמשכים בחזה וקוצר נשימה. קרן לופוס של אמריקה קובעת שהשרירים בסרעפת נחלשים ברמה כה חמורה, עד שבקושי ניתן להבחין בהם בהדמיות סריקה ממוחשבת.

6. דלקת כליות

אנשים עם זאבת עשויים לפתח דלקת כליות, המקשה על הכליות לסנן רעלים ופסולת מהדם. לדברי קרן לופוס של אמריקה, דלקת כליות מתחילה בתוך חמש שנים מתחילת הזאבת.

התסמינים כוללים נפיחות ברגליים התחתונות ולחץ דם גבוה. אתה עשוי להבחין בדם בשתן או שאתה צריך ללכת לשירותים בתדירות גבוהה יותר בלילה. בנוסף, אתה עשוי לחוות כאבים בצד הגוף, והשתן עשוי להיות מעט כהה מהרגיל.

הסימנים עשויים להיות כה עדינים עד שלא ניתן להבחין בהם. לאחר האבחון, מומלץ לקבל טיפול ניטור הכליות. העדר טיפול בכליות בזאבת עלול להוביל למחלת כליות סופנית (ESRD).

7. מפרקים כואבים ונפוחים

דלקת עשויה לגרום לכאב, נוקשות ונפיחות גלויה במפרקים, במיוחד בשעות הבוקר. בהתחלה הסימנים עשויים להיות מתונים, אך בהדרגה הם הופכים לברורים יותר. בדומה לתסמיני זאבת אחרים, בעיות מפרקים עשויות לבוא וללכת.

אם תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם אינן מסייעות, יש להתייעץ עם הרופא לגבי אפשרויות טיפול טובות יותר, אך הרופא חייב לקבוע אם בעיות המפרקים נגרמות כתוצאה מזאבת או מצב אחר, כגון דלקת פרקים.

8. בעיות במערכת העיכול

חלק מהאנשים עם זאבת סובלים מצרבת מזדמנת, חומצה או בעיות אחרות במערכת העיכול. ניתן לטפל בהצלחה בתסמינים קלים עם נוגדי חומצה ללא מרשם. אם יש לך התקפים תכופים של חומצה או צרבת, עליך להימנע ממשקאות המכילים קפאין.

יש להימנע משכיבה מיד לאחר הארוחה, ואם התסמינים ממשיכים, יש להתייעץ עם הרופא לשם שלילת מצבים אחרים.

9. בעיות בבלוטת התריס

אין זה נדיר שאנשים עם זאבת מפתחים מחלת בלוטת התריס אוטואימונית. בלוטת התריס מסייעת לשליטה בחילוף החומרים, ובמצב תפקוד לקוי, עלולה להתרחש פגיעה באיברים חיוניים כגו המוח, הלב, הכליות והכבד.

מצב זה עשוי לגרום לעלייה או ירידה במשקל. תסמינים אחרים כוללים יובש עור ושיער, כמו גם דכדוך. טיפולים שונים מסדירים את חילוף החומרים.

10. יובש בפה ובעיניים

במצב של זאבת עשוי להתרחש יובש בפה, והעיניים עשויות להרגיש יבשות ומעקצצות. הסיבה לכך היא שמספר חולי זאבת מפתחים תסמונת סיוגרן, מחלה אוטואימונית אחרת.

תסמונת זו גורמת לשיבושי הבלוטות האחראיות על הדמעות והרוק. בחלק מהמקרים, נשים עם זאבת עלולות לחוות אף יובש הנרתיק.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן