לופוס ילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לופוס (זאבת) היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המערכות השונות בגוף. הזאבת פוגעת בדרך כלל במספר מוקדים, כאשר הופעתה משתנה מחולה לחולה (וגם אצל אותו חולה במשך השנים).

הפגיעות העיקריות של לופוס מתבטאות בעור (בצורת פריחות על הפנים והגוף), במפרקים ובשלד (בצורת דלקות מפרקים ודלקות בעצמות), מערכת הדם (בצורת יצירת קרישת יתר של הדם ונטייה לטרומבוזה) והכליות (בצורת פגיעה בתפקוד הכליות). המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך היא שכיחה במיוחד בקרב נשים בגיל הפוריות, החולות בשיעור גבוה פי 9 מאשר גברים.

גם ילדים יכולים לחלות בזאבת, למרות שנדיר שזה קורה לפני גיל ההתבגרות. ההערכות מדברות על כחמישה ילדים מתוך מיליון החולים בזאבת מידי שנה. גם אצל ילדים נראה שהמחלה שכיחה יותר אצל בנות בהשוואה לבנים.

לופוס ילדים – תסמינים

כאשר המחלה מופיעה אצל ילדים, התסמינים הבולטים דומים לאלה המאפיינים את המחלה אצל אנשים מבוגרים יותר. יחד עם זאת, סימפטומים של לופוס אצל ילדים משתנים ומתחלפים מהר יותר בהשוואה לסימפטומים אצל מבוגרים, ובדרך כלל המחלה חמורה יותר כאשר היא פורצת בגיל הילדות.

בדרך כלל הסימפטומים הראשונים המופיעים הם חום מתמשך, עייפות, תחושה כללית רעה ואובדן תיאבון. ככל שעובר הזמן, עשויים להופיע סימפטומים נוספים הפוגעים במערכות הגוף השונות. אצל רוב הילדים מופיעה הפגיעה בעור בצורת תפרחת הפרפר (תפרחת באיזור הלחיים וגשר האף) ופריחות על הגוף המגיבות בעיקר לחשיפה לשמש. בנוסף, מופיעות אפטות (כיבים) בפה ובאף.

תופעות נפוצות נוספות אצל ילדים הן נשירת שיער מוגברת, שינוי הצבע של קצות אצבעות הידיים (הופכות ללבנות, כחולות ואדומות כאשר קר), דלקות וקשיון במפרקים, ופגיעה ברמה כלשהי בכליות המתבטאת בלחץ דם גבוה, בצקות ברגליים ובעיניים ודם בשתן.

חשוב לציין, שכל הסימפטומים האופיינים למחלה יכולים להופיע גם אצל ילדים. בנוסף, גם בקרב הילדים המחלה מתבטאת באופן שונה מאוד מילד לילד, וגם אצל אותו ילד הסימפטומים מתווספים ומתחלפים במרוצת השנים.

לופוס ילדים – טיפול

כמו אצל מבוגרים, לופוס היא מחלה חשוכת מרפא. יחד עם זאת, קיימים מגוון טיפולים שיכולים למנוע מהמחלה להסתבך ולהקל על הסימפטומים המופיעים אצל הילדים החולים. מכיוון שאצל ילדים תחילת המחלה בדרך כלל סוערת במיוחד, נעשה שימוש במינון תרופות גבוה על מנת לעצור את התפתחותה.

פעמים רבות הטיפול מצליח להכניס את המחלה למעין הפוגה שיכולה להיות גם ארוכה. הטיפול התרופתי שמקבלים ילדים כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן מכילות סטרואידים כמו קורטיזון, אספירין למניעת קרישת דם, תרופות נגד מלריה המטפלות בפריחות הרגישות לשמש וכן תרופות המכילות קורטיזון לצורך דיכוי דלקות ודיכוי פעילות המערכת החיסונית (שהיא, כאמור, זו שתוקפת את הגוף במחלה אוטואימונית).

לאחר שמשיגים שליטה כלשהי במחלה ובדלקות, ניתן להוריד בהדרגה את מינוני התרופות, ואת חלקן ניתן להפסיק כליל, כל עוד הסימפטומים אינם חוזרים.

תפקוד ילדים עם לופוס

הטיפול התרופתי היעיל הניתן לילדים חולי זאבת מאפשר להם בדרך כלל לחזור לשגרה זמן לא רב לאחר התפרצות המחלה ולתפקד באופן נורמאלי יחסית במהלך חייהם. יחד עם זאת, המחלה היא בלתי צפוייה ויכולה להפוך להיות חמורה ואפילו מסכנת חיים, בכל רגע נתון.

לעיתים, המחלה מתאפיינת בפגיעה במערכת העצבים המרכזית, שעלולה לגרום לקשיי ריכוז ושינוייים במצב רוח, שעשויים להקשות על הילדים ללמוד. במקרים אלה על המערכת להתאים עצמה לצרכיו של הילד החולה ויכולותיו.

אחת המגבלות הגדולות על ילדים עם זאבת היא החשיפה לשמש, האסורה עליהם משום שהיא מפתחת את המחלה. כמו כן, בגיל מסויים, צריכים הילדים לקחת אחריות על מצבם ועל הטיפול בהם, מכיוון שככל שיקדימו לדווח על סימפטומים חדשים, ויהיו מעורבים בטיפול שהם מקבלים, כך יוכלו לקבל טיפול יעיל יותר שימנע התפתחויות קשות של המחלה.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום מפרק לסובלים מלופוס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן